SOFTBOX - SOFTBOXY
- DM - SOFTBOXY EKONOMICKÉ
- M - SOFTBOXY STANDARD
- EM - STRIPBOXY A SOFTBOXY S VOŠTINOU
- K - PROFESIONÁLNÍ SKLÁDACÍ OUTDOOROVÉ SOFTBOXY
- DEEP BOXY
- BEAUTY DISHE OUTDOOR
- SPECIÁLNÍ TYPY SOFTBOXŮ
- SUN - SOFTBOXY
- BAJONETY K SOFTBOXŮM - SPEEDRING
- BIG UMBRELLA-OBŘÍ DEŠTNÍKY
Nejprodávanější
Značky
Softboxy, oktaboxy, stripboxy, deep boxy a další typy softboxu jsou neopomenutelným vybavením, které patří k základní výbavě každého dobrého fotoateliéru.
Primární funkcí softboxu je změkčení (zjemnění) světla a používá se jak ke svícení přímo na model, tak k prosvětlení pozadí. Pokud bych to zjednoduše přirovnal k přírodě, tak nám soft v podstatě udělá podobný efekt, jako když tvrdé polední sluneční světlo, překryje mrak, který světlo rozptýlí a dodá mu jemný měkký charakter.
Jak softbox funguje
Když máme na světle nasazený jen standardní kovový reflektor, tak je světlo sice intenzívní, ale ostré a tvrdé, zdůrazňující každý rušivý detail a tvořící hutné, mnohdy nežádoucí stíny na modelu i pozadí.
Po nasazení softboxu dojde k výraznému změkčení světla, většina stínů zmizí, nebo se zjemní natolik, že je lze bez problémů zakomponovat do fotografie aniž by působily rušivě. Dojde také v k základní "retuši světlem" tím, že měkké světlo nezvýrazňuje, ale spíše potlačuje rušivé detaily (například pupínky, vrásky, či jiné defekty na pleti modelu).
Základem softboxu je plášť s venkovní černou vrstvou zabraňující průniku světla a vnitřní (zpravidla stříbrnou) vrstvou, která odráží veškerý výkon studiového světla ze softboxu směrem ven. Softbox bez difúzních vrstev funguje tedy podobně jako obrovský reflektor, to by ale samo o sobě pro dokonalé změkčení světla nestačilo.
Proto jsou softboxy vybaveny takzvanými rozptylkami. U levnějších ekonomických provedení softboxu (nebo u některých speciálních typů) bývá jedna rozptylka a u standardních a profesionálních softboxů bývají zpravidla dvě. Jedná se o difúzní vrstvy vyrobené ze speciální slálobarevné a UV odolné tkaniny. (Pokud kupujete nejlevnější softboxy od no-name dodavatelů, tak jsou většinou materiálově ošizeny. Difůzní plochy časem žloutnou, což má vliv na barevné podání a rozpadají se). Vnitřní rozptylka bývá umístila tak, aby odrazila část světla ze středu softboxu zpět do pláště, zatímco po okrajích softboxu prochází světlo kolem rozptylky volně. Tím dochází k vyrovnávání intenzity světla mezi středem softboxu a jeho okraji. Světlo se pak odráží od pláště a znovu prochází přes vnitřní i vnější rozptylku, která zajišťuje druhý stupeň změkčení. Touto difúzí upravené světlo je příjemně měkké, ale přesto směrové (narozdíl třeba od studiových deštníků).
Jak zvolit vhodný softbox
- Pro fotografování portrétu a lidí obecně jsou ideální kruhové softboxy typu oktagon. Důvod je jednoduchý - od sluníčka jsme zvyklí v oku vidět jeden kulatý odraz a pokud ho kruhovým softboxem imitujeme, působí fotografie daleko přirozeněji, než když v oku vidíte odražený čtverec, dva obdélníky a podobně.
Na fotografování portrétu úplně postačí menší průměr softboxu, například DM - SOFTBOX OCTAGON 90cm , pokus se chytáme na fotografování celé postavy, tak je dobré použít alespoň M - SOFTBOX OCTAGON 120 cm a na fotografování skupiny osob, například celé rodiny, nebo větší je ideální M - SOFTBOX OCTAGON 150 cm , nebo některý z Deep Boxů, ale k těm se vrátím až později.
- Když fotografujete produkty, tak jim kruhové odrazy opravdu moc nesluší, proto je lépe používat softboxy klasického obdélníkového tvaru. Na menší kompozice postačí například DM - SOFTBOX 60x90 cm , nebo menší. Na velké produkty, ale i na nasvícení figurální fotografie zezadu, z boku a nebo k prosvětlení pozadí se skvěle hodí M - SOFTBOX 80x120, nebo alespoň M - SOFTBOX 70x100.
- Stripboxy jsou méně rozšířeným typem softboxů, používají se převážně s nasazeným voštinovým filtrem, který umocňuje jejich efekt a prohlubuje kresbu ve stínech. Používají se například na fotografování produktů, například skla - jistě si vybavíte fotografie láhví vína s efektním svislým odleskem z jedné, či obou stran.
Velké využítí mají i v portrétní fotografii, protože při frontálním nasvícení "zeštíhlují obličej". Efekt vzniká tak, že zatímco střed obličeje je nasvícen vyšší intenzitou, lícní kosti jsou tmavší a zanikají, což opticky obličej zužuje.
Ve figurální fotografii jsou stripboxy s voštinami nepostradatelné při fotografování stylu lowkey. Na celou postavu je potřeba větší rozměr, ideálně EM - STRIPBOX 35x160 S VOŠTINOU , EM - STRIPBOX 35x140 S VOŠTINOU je opět tak "s odřenýma ušima"
- Outdorové skládací softboxy se vyrábějí ve všech třech výše popsaných provedeních (tedy oktagony, stripy i klasické obdélníky). Oproti obyčejným třídám softboxů jsou vybaveny vychytaným systémem skládání na principu deštníku. Složení i rozložení je snadné a velice rychlé, zabere cca. jen jednu minutu. Toto provedení skládacích softboxů využijete, hlavně pokud chodíte fotografovat ven do exteriérů, když vybavení ateliéru často převážíte a nebo máte ateliér menších rozměrů, kde softboxy překážejí a je praktické je po použití složit a uklidit.
- DEEP BOXY jsou speciální kategorií softboxů, které poskytují unikátní velkoprostorové světlo. Díky své hloubce jsou ideální na fotografování propracovaných portrétů s hlubší kresbou ve stínech. V nabídce máme také vyšší řadu "Parabolic" např.: DEEP BOX - 120CM PARABOLIC PRO S VOŠTINOU , které jdou pomocí DEEP BOX ADAPTÉRU upgradovat na parabolický zdroj světla s vynikající prostorovou plasticitou. (Velice podobný světelný efekt jako klasická parabola, ale daleko levnější.)
- BEAUTY DISHE OUTDOOR v sobě snoubí přednosti klasického beauty dishe a skládacího softboxu. Poskytují poměrně širokou variabilitu použití. Bez rozptylky se charakter světla posunuje blíže ke klasickému beauty dish, zatímco po nasazení rozptylky vydává měkké světlo s potlačeným středem díky integrovanému odnímatelnému deflektoru, charakterem podobné softboxu. Skládací systém umoňuje pohodlné skladování a snadný transport.
- BALLOON SOFTBOXY se používají v případě, že potřebujete opravdu přirozené měkké světlo, které se ze všech softboxů nejvíce blíží dennímu (je potřeba počítat s tím, že světlo není směrové a se vzdáleností od modelu rychleji klesá jeho intenzita). Časté využití má i v kombinaci se bateriovými zábleskovými světly, jednak pro svůj přirozený charakter, který se skvěle kombinuje s měkkým denním světlem a také díky svému kulatému "aerodynamickému" tvaru, Který podstatně zmenšuje odpor, což výrazně minimalizuje rizika poražení světla poryvem větru při fotografování v exteriéru. Softbox má opět skládací konstrukci a snadno se transportuje i skladuje.
Praktický tip pro skladování softboxů
- A na závěr jedna vychytávka - tím je Držák softboxů a dlašího příslušenství pro montáž na zeď Tato nenápadná vychytávka umožní pohodlné a bezpečné zavěšení softboxu, nebo dalšího příslušenství studiových světel na stěnu ve fotostudiu, což nejen výrazně šetří místo, ale i dodává ateliéru profesionální vzhled.
Ceny softboxů v setech světel a v sestavách zábleskových světel jsou výrazně nižší, než uváděné ceníkové ceny. Garantujeme také nejnižší ceny a pokud u jiného dodavatele naleznete identický produkt s nižší cenou, zlevníme vám softbox pod cenu konkurence.
Značně zastaralý popis softboxu na wikipedii :)