PŘÍSLUŠENSTVÍ K OBJEKTIVŮM
Nejprodávanější
Kooka KK-FT47 sada automatických mezikroužků 10/16/21mm určena pro Micro 4/3. Mezikroužky (makrokroužky) se vkládají mezi tělo fotoaparátu a objektiv.
Držák objektivů pro rychlou výměnu s popruhem na rameno, určený pro Canon EF/EFs. Nosnost 5kg. Možnost zavěšení dvou objektivů současně.
Držák objektivů pro rychlou výměnu s popruhem na rameno, určený pro Nikon. Nosnost 5kg. Možnost zavěšení dvou objektivů současně.
Držák objektivů pro rychlou výměnu s popruhem na rameno, určený pro Sony E. Nosnost 5kg. Možnost zavěšení dvou objektivů současně.
Mezikroužky výrazně rozšíří rozsah vašich objektivů - poradíme vám jak na to.
Potřebujete fotit makro, nebo si to chcete jen tak vyzkoušet, ale nemáte na to speciální objektiv? Pak je správná chvíle otestovat makro-mezikroužky, níže pár mých postřehů, které snad někomu přijdou vhod.
Mezikroužek se nasazuje mezi tělo fotoaparátu a objektiv. Jedná se o jednoduché zařízení, které vašemu objektivu dovolí ostřit na velmi malou vzdálenost v závislosti na délce mezikroužku (12, 20 a 36 mm), přičemž čím větší mezikroužek zvolíme, tím blíže bude objektiv zaostřovat.
Nasazením mezikroužku se zvětší vzdálenost mezi tělem fotoaparátu a objektivem, takže se focený objekt zobrazí na snímači mnohem větší.
POZOR! Nenechte se zmást – mezikroužky nemění ohnisko objektivu, pouze roste poměr jeho zvětšení. U standartních objektivů tak můžete při použití mezikroužků dosáhnout zvětšení až 1:1. Abychom poměru 1:1 dosáhli, musí mít 5 milimetrový objekt na snímači velikost právě 5 milimetrů. Jenže běžné objektivy nejsou schopné na tuto titěrnou vzdálenost zaostřit, a právě v této chvíli nám pomohou mezikroužky.
V tomto článku vám tedy vysvětlím, jak vypadá použití mezikroužků v praxi. Fotografovat budeme s Nikonem D40x, na který nasadíme standartní setový objektiv 18-55mm.
Tato první fotografie je vyfocena bez jakéhokoliv mezikroužku, na objektiv s ohniskem 55mm. Pro lepší představu jsem u každé fotografie použila totožné nastavení, a to:
- rychlost závěrky 1/125
- hodnota ISO 100
- clona f/8
Snímek je fotografován ze stativu za použití automatického bodového ostření.
Na druhé fotografii jsem již mezi objektiv a tělo přidala první mezikroužek, a to v délce 12mm.
Již při použití tohoto nejmenšího mezikroužku je patrný velký rozdíl v zaostřovací vzdálenosti – snímek je přitom focen na stejné ohnisko, a to 55mm.
Na třetím snímku je použit prostřední mezikroužek – 20mm.
Snímek je stále fotografován s ohniskem 55mm.
Na předposledním snímku je použit 55mm objektiv + největší mezikroužek, který se v balení nachází, a tím je 36mm. Oproti první fotografii je zde markantní.
Mezikroužky se mezi sebou dají také kombinovat. Při focení následujícího snímku jsem měla nasazené všechny tři mezikroužky, to znamená ohnisko 55mm + 12mm + 20mm + 36mm.
Jednou z mála nevýhod mezikroužků je ztráta světelnosti. V porovnání s předchozími fotografiemi je snímek o poznání tmavší, a proto je nutné zvýšit rychlost závěrky, případně ISO.
Pro ty z vás, kteří by si rádi poměr zvětšení nejprve propočítali, mám zjednodušený postup, jak k němu dojít.
Zvětšení objektivu × (1 + délka mezikroužku [mm] : ohnisko objektivu [mm])
Příklad: pokud si vezmeme 50 mm objektiv s maximálním zvětšením 0,15x a k tomu přidáme mezikroužek o délce 20 mm tak nám vzroste měřítko objektivu na 0,15x(20:50+1) = 0,21x
Pro regulování nárůstu zvětšení jsou v sadě tři mezikroužky, které můžete použít samostatně tak i dohromady a dosáhnout tím maximálního zvětšení.
Počítejte s tím, že čím nižší ohnisko objektivu použijete, tím bude efekt makrokroužků výraznější – to znamená, že pokud je nasadíte na teleobjektiv, nedosáhnete zdaleka takového efektu jako při nasazení na širokoúhlý objektiv.